Proč dobrý terapeut nikdy neradí?

Většina klientů ke mně přichází s prosbou o radu. Přesto (nebo právě proto), že ji nikdy nedostanou, terapie funguje. Jak je to možné?

Bylo by to krásné. Jednou přijdete, někdo vyřeší vaše problémy za vás a váš život se poté jak mávnutím kouzelného proutku stane rájem na zemi. Asi tušíte sami, že takhle jednoduše to v životě nefunguje… Bohužel.

Mým cílem není říkat lidem, co chtějí slyšet, ani jakkoli hodnotit, co dělají anebo prožívají. Na to je život příliš složitý. Naprosto respektuji individualitu každého člověka. Jsem přesvědčená o tom, že na vlastní život jsme nejlepším odborníkem každý sám. Co je pro jednoho dobré řešení, může být pro druhého čiré šílenství. Proto jednoznačné a univerzální „návody na život“ nikdy nemohou fungovat.

Nechci, aby mí klienti byli závislí na (třeba i dobře míněných) radách druhých. Chci, aby se naučili životní obtíže řešit sami a získali ztracené sebevědomí. V terapii vám budu trpělivě naslouchat. Budete mít prostor v bezpečném a diskrétním prostředí probrat vše, co vám přijde na mysl. Může se stát, že díky tomu objevíte dříve netušené možnosti.

Ráda vám na této dobrodružné cestě budu průvodcem!