Placená terapie. Proč do ní investovat?

To je otázka, nad kterou přemýšlí spousta lidí. Vlastně si občas říkám proč. Připadají vám peníze, které investujete do vlastního rozvoje, jako vyhozené?

Pečovat o svůj zevnějšek jsme zvyklí. Ke kadeřnici, na kosmetiku nebo do posilovny mnoho z nás chodí pravidelně. A platíme za to. Pečovat o vlastní nitro ale často bývá problém. O investici do sebe dlouze přemýšlíme. Myslím si, že to souvisí s pocitem vlastní sebehodnoty.

Pokud si nechám krásně upravit nehty nebo si pořídím pěknou věc na sebe, tak je to vidět. Dávám tím okolí najevo: podívejte a obdivujte! Když ale vložím prostředky do seberozvoje, navenek vidět nejsou. Takové peníze investuji ve svůj prospěch, ne pro ostatní. Platím za to, abych se cítil/a lépe, ne abych lépe pouze vypadal/a.

Někdy nám právě rozhodnutí, jestli si mohu dovolit vložit prostředky do sebe sama, činí potíže. Za takovým rozhodnutím se totiž skrývá jiná zásadní otázka: Zasloužím si (placenou) péči? Dovolím si sobě sama věnovat prostředky, čas a energii? A jsme u toho.

Pokud zní odpověď ANO, je to samo o sobě velký a důležitý krok. Člověk, který se rozhodne po důkladné úvaze terapii hradit, ví jasně, proč to dělá. Má také jednoznačný zájem pracovat v terapii co nejefektivněji.

Psychoterapie není levná záležitost. Rozhodnutí, zda do ní investovat, je především otázkou vlastních priorit. Jaké jsou ty vaše?

Pokud vás zajímá, proč moje služby nehradí zdravotní pojišťovna, odpověď naleznete v sekci „časté otázky klientů".)