Placená terapie. Proč do ní investovat?

To je otázka, nad kterou přemýšlí spousta lidí. Vlastně si občas říkám proč. Připadají vám peníze, které investujete do vlastního rozvoje, jako vyhozené?

Pečovat o svůj zevnějšek jsme zvyklí. Ke kadeřnici, na kosmetiku nebo do posilovny mnoho z nás chodí pravidelně. A platíme za to. Pečovat o vlastní nitro ale často bývá problém. O investici do sebe dlouze přemýšlíme. Myslím si, že to souvisí s pocitem vlastní sebehodnoty.

Pokud si nechám krásně upravit nehty nebo si pořídím pěknou věc na sebe, tak je to vidět. Dávám tím okolí najevo: podívejte a obdivujte! Když ale vložím prostředky do seberozvoje, navenek vidět nejsou. Takové peníze investuji ve svůj prospěch, ne pro ostatní. Platím za to, abych se cítil/a lépe, ne abych lépe pouze vypadal/a.

Někdy nám právě rozhodnutí, jestli si mohu dovolit vložit prostředky do sebe sama, činí potíže. Za takovým rozhodnutím se totiž skrývá jiná zásadní otázka: Zasloužím si (placenou) péči? Dovolím si sobě sama věnovat prostředky, čas a energii? A jsme u toho.

Pokud zní odpověď ANO, je to samo o sobě velký a důležitý krok. Člověk, který se rozhodne po důkladné úvaze terapii hradit, ví jasně, proč to dělá. Má také jednoznačný zájem pracovat v terapii co nejefektivněji.

Psychoterapie není levná záležitost. Rozhodnutí, zda do ní investovat, je především otázkou vlastních priorit. Jaké jsou ty vaše?