ONLINE TERAPIE Z POHLEDU KLIENTA: CO OČEKÁVAT?

Někdy je to výzva - odhodlat se k terapii a ještě k tomu přes počítač! Tak abyste věděli, co čekat a že nemusíte mít obavy, sepsala jsem pro vás pár postřehů ze své dosavadní online praxe

Terapie online je osobnímu setkání vlastně dost podobná. Ano, do hry vstupuje víc rušivých vlivů. To je ale spíš práce pro terapeuta, aby s tím uměl naložit. Jinak ale myslím, že z pohledu klienta mnoho rozdílů nepoznáte. Aby konzultace proběhla bez větších problémů, bude to od vás vyžadovat jen trochu spolupráce, resp. specifickou přípravu. Co tedy udělat, než konzultace začne?

- Zajistěte si klid a soukromí - základem je možnost zavřít za sebou dveře a vědět, že to bude okolí respektovat. Žádné děti kolem, žádné kočky ani psi, žádné rušivé elementy.
- Ověřte funkčnost připojení - pro kvalitní konzultaci je klíčový dobrý zvuk a signál. Domluvte se s rodinou tak, aby ve vedlejší místnosti ve stejné době třeba někdo jiný nestreamoval videa.
Rozhodně k hovorům použijte raději notebook nebo počítač. Připojení přes tablet nebo chytrý telefon bývá velmi nekvalitní.
- Pokud je v hovoru slyšet ozvěna, uberte hlasitost. Připojte sluchátka - stačí ty, které jste dostali k mobilu. Pokud problém trvá, může pomoci na dveře nebo stěnu umístit deku, aby tlumila odraz zvuku. V krajním případě se přemístěte do jiné místnosti, která není tak prázdná, ve které se zvuk bude mít o co lámat.
- Neseďte blízko u okna, pokud by za ním byl hluk nebo pokud by na vás dopadalo příliš ostré světlo, mohlo by to terapeutovi komplikovat porozumění - my se snažíme "chytat" i neverbální obsahy no a někdy je to docela zábava, když člověk nezná kontext, to si asi dovedete představit: Mračí se, protože ho něco štve, nebo mu svítí do očí sluníčko? Ano, i takové jsou někdy moje úvahy při online konzultacích:).
- Posaďte se pohodlně, pokud to jde, raději pryč od pracovního stolu, který bývá spojený spíš se stresem, než s uvolněním.
- Vypněte veškerá další okna a aplikace na pozadí. Nebudou pak rušit ani signál, ani vás.
- Terapeuta virtuálně zvete na návštěvu k sobě domů. Chovejte se podle toho - návštěvu byste taky nevítali v pyžamu:). Nemusíte to samozřejmě přehánět. Pokud se nicméně připravíte stejně, jako na osobní konzultaci, pomůže vám to, abyste do režimu terapie dokázali rychleji "přepnout". Mě to bude také příjemnější - v opačném případě se někdy cítím spíš jako na online seznamce, než na psychologické konzultaci:).
- Přijďte na konzultaci včas! V domácím prostředí to může být výzva... Dopřejte si nějakou dobu na přeladění z "času pro rodinu" na "čas pro sebe" - na docela jinou roli. Čas zabere i nastavení techniky.
- Zvažte, zda je pro vás online cesta vhodná. V poradně za svými problémy zavřete dveře a odejdete. Doma s vámi zůstanou...

Možná to bude zpočátku nezvyk, každopádně se ale nemáte čeho obávat. Těším se na slyšenou!

#psychoterapie #online